Co oznaczają skróty EDT, EDP, EDC?

Skróty oznaczają czym faktycznie jest kupowany produkt. Nazwa „perfumy” jest w języku polskim potocznie stosowana dla wszystkich pachnących wód. Faktycznie rozróżniamy ich kilka rodzajów w zależności od procentowej zawartości substancji zapachowych.

Perfumy, eliksir, esencja perfum (parfum)

zawierają najwięcej olejków zapachowych, od 22 do 40%. Najszlachetniejsze, najtrwalsze i za razem najdroższe zapachy, ich trwałość może sięgać kilku dni.


Woda perfumowana (eau de parfum, EDP)


zawierają od 10 do 18% olejków zapachowych. Ich trwałość sięga dwóch-trzech dni, są jednak znacznie tańsze i łatwiej dostępne niż esencje perfum. To najpopularniejszy z oferowanych na rynku produktów.


Woda toaletowa (eau de toilette, EDT)


w jej skład wchodzi od 4 do 12% olejków zapachowych, które uwalniają aromaty przez kilka godzin. Jest zdecydowanie lżejsza od wód perfumowanych, dlatego nadaje się do codziennego stosowania.


Woda kolońska (eau de Cologne, EDC)


zawiera mniej olejków zapachowych - 3 do 5% ma więc bardziej ulotny zapach od wody toaletowej. Można ją aplikować kilka razy dziennie.


Woda odświeżająca (eau fraîche)


ma najniższą zawartość czystych substancji zapachowych (1-3%), dlatego zgodnie z nazwą służy jedynie do odświeżenia zapachu w ciągu dnia.