Kompozycje zapachowe

Kompozycja zapachowa to mieszanina substancji zapachowych – zarówno naturalnych jak i syntetycznych. W jej skład wchodzą pojedyncze zapachy, tzw. nuty zapachowe. Ich odpowiedni dobór to sztuka, znana jedynie wyszkolonym w tym fachu perfumiarzom, natomiast dokładny skład kompozycji zapachowej jest ściśle strzeżoną tajemnicą handlową.

Ze względu na trwałość nuty zapachowe dzielimy na trzy rodzaje: górne (głowy), średnie (serca) oraz dolne (bazowe). Uwalniają się one pod wpływem ciepła ciała, w różnym nasileniu i czasie. Dzięki temu zapach jest zmienny i posiada wiele niuansów.


Nuta bazowa

najważniejsza część składowa tworząca kompozycję, choć jej aromat rozkwita jako ostatni i nigdy nie jest dominujący w zapachu. Zawiera najintensywniejsze olejki zapachowe, często działające jako utrwalacze zapachu, które pod wpływem ciepła zaczynają uwalniać swą woń.


Nuta serca

składa się z mniej intensywnych zapachowo składników o średniej lotności. Nie musi nawet być świadomie wyczuwana, czy łatwa do rozbicia na czynniki przez użytkownika perfum, jednak jej obecność w kompozycji warunkuje harmonijne połączenie ciężkiej nuty bazowej z pierwszą nutą głowy.


Nuta głowy

najbardziej wyczuwalna w kompozycji zapachowej, ponieważ jej zapach uwalnia się jako pierwszy, tuż po otwarciu flakonika perfum. Tworzą ją substancje najmniej trwałe spośród innych nut zapachowych – ich zapach utrzymuje się zaledwie pół godziny przenikając następnie do pozostałych nut w kompozycji.

Na jedną kompozycję zapachową składa się nawet po kilkadziesiąt składników. Można ją jednak wykorzystać przy wytwarzaniu nie tylko perfum, ale również innych kosmetyków perfumowanych, np. balsamów i żelów pod prysznic. Ponadto konkretny zapach jest promowany, a następnie kojarzony z daną marką (np. Chanel Coco No 5, Dior Jadore). Nie dziwi zatem, że producenci perfum pilnie strzegą swoich receptur, traktując je jako swój znak towarowy.