Reformulacja. Dlaczego perfumy pachną inaczej?

Aktualności
13 kwietnia 2021
Reformulacja. Dlaczego perfumy pachną inaczej?

Wielu z nas zastanawia się, dlaczego w perfumach, które lubię, zmienił się zapach? Co się stało? Czy kupione przeze mnie perfumy są oryginalne? Jak używałam tych perfum, wiele lat temu, wydawały mi się znacznie mocniejsze…i jakby trochę inne… Czy zmienił mi się gust? A może to jest podróbka?

Tymczasem niekoniecznie chodzi o gust czy wątpliwą oryginalność produktu. Być może ulubione perfumy przeszły… REFORMULACJĘ!

Reformulacja, co to takiego jest?

Reformulacja perfum, to zmiana formuły perfum (receptury lub składu) i najczęściej oznacza:

  • zmianę składu perfum (poprzez dodanie do kompozycji nowego składnika lub odwrotnie – pozbawienie zapachu jednego lub kilku komponentów)
  • zmianę składnika naturalnego na syntetyczny (co niestety często wpływa na trwałość i „jakość” zapachu)
  • Zmianę proporcji składników użytych do przygotowania zapachu.

Niestety, reformulacja perfum dla ich użytkowników jest najczęściej tajemnicą, a producenci nie chcą się do niej przyznawać, aby nie zniechęcać swoich klientów do zakupu flakonu ukochanego zapachu.

Skąd w ogóle bierze się reformulacja?

Składa się na to wiele czynników – choćby wspomniane wyżej zmiany składów będące koniecznością w przypadku zastosowania w pierwotnej formule zapachu NATURALNYCH składników odzwierzęcych: chodzi o piżmo, ambrę, cywet czy kastoreum, które oficjalnie od 1998 roku są zakazane w produkcji kompozycji zapachowych. W zamian za to używane są syntetyczne zamienniki, które co prawda odzwierciedlają zapach tych naturalnych, nie posiadają jednak takiej głębi i złożonego aromatu.

Inną przyczyną jest też zmiana wymagań IFRA, czyli w wolnym tłumaczeniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapachów. To instytucja, która powstała w Genewie w 1973 roku – dba o to, aby składniki używane do produkcji perfum były przede wszystkim bezpieczne dla nas, klientów i na swój sposób sprawia, że w przemyśle perfumeryjnym panuje swoisty ład, zamiast chaosu. To właśnie na zlecenie IFRA, Research Institute for Fragrance Materials, cały sztab międzynarodowych ekspertów (toksykologów, dermatologów, analityków ochrony środowiska etc., w żaden sposób niezwiązanych ze światem perfum), bada składniki używane do ich produkcji. I tak każdego roku IFRA przedstawia listę, która „sugeruje” składniki mogące w bliższej lub dalszej przyszłości wywołać reakcje alergiczne lub negatywny wpływ na zdrowie. „Sugeruje”, oznacza, że nikt z członków perfumeryjnej społeczności nie ośmieli się zrobić czegokolwiek wbrew tej instytucji.

Takie praktyki i badania nieuchronnie prowadzą do tego, że ze świata perfumeryjnego na zawsze znikają pewne składniki. Skutkiem tego jest reformulacja uwielbianych przez rzesze klientów zapachów. Często perfumiarze znacznie więcej czasu spędzają na opracowaniu zamiennika niż potrzebowaliby na stworzenie zupełnie nowego zapachu. Czy słusznie? To wiedzą tylko zwolennicy konkretnych zapachów, chociaż z opinii internetowych (i nie tylko) olfaktorycznych maniaków wiemy, że część uwielbianych kompozycji, w zasadzie można powiedzieć „klasyków”, powinna mieć odebrane wszelkie honory po przejściu owianej złą sławą reformulacji. Zmiana komponentów tak bardzo zepsuła całą formułę, że obecne wypusty znacznie odbiegają jakością i trwałością od pierwowzorów sprzed kilkunastu lat.

Niestety, nie tylko za sprawą IFRA nasze ulubione zapachy zmieniają formę. Często przyczyna jest bardziej przyziemna niż ochrona naszego zdrowia czy życia zwierząt. To zwykła oszczędność producentów, którzy zmieniają szalenie drogie naturalne wyciągi roślinne na znacznie tańsze, syntetyczne zamienniki.

Co zatem możemy zrobić my, klienci? W zasadzie nic, po cichu licząc na to, że nasz ukochany zapach nie zostanie ukradkiem poddany tej procedurze.


Zostaw
Komentarz

mogą cie także
Zainteresować
Parfum Company w gronie laureatów Diamentów Forbesa 2021!
15 marca 2021
Chwalimy się! Parfum Company to hurtownia, z którą jesteśmy związani od zawsze. Właśnie znalazła się w elitarnym gronie laureatów rankingu „Diamenty Forbesa 2021”. Ranking przedstawia firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat działalności najskuteczniej zwiększały swoją wartość. Lista Diamentów przygotowana jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm. W ocenie firm pod uwagę brane są wyniki finansowe, wartość majątku, historia płatnicza, wiarygodność płatnicza, a także brak negatywnych zdarzeń prawnych. Trafienie na listę Diamentów Forbesa potwierdza znalezienie się w gronie najlepszych i najszybciej rozwijających się firm w Polsce. A to potwierdza stabilność finansową oraz wiarygodność dla naszych Klientów. Parfum Company Sp. z o.o. S.K.A to jedna z największych hurtowni perfum w Polsce, która współpracuje zarówno z firmami z Polski, jak i z zagranicy. Wieloletnie, konsekwentne działania przekładają się na bardzo dobre wyniki i stabilność finansową, która wpływa na jej ciągły rozwój. A dzięki ścisłej współpracy AlePerfumeria.pl oraz Parfum Company, możemy naszym Klientom zagwarantować również najlepsze ceny perfum na rynku, jak i pewność, że sprzedawane przez nas produkty są w 100% oryginalne. Miło nam współpracować z takimi Diamentami!
Czytaj dalej
Summer Trends w Ale!Perfumerii
5 maja 2019
Piękny zapach – zwłaszcza latem - to doskonała wizytówka zarówno kobiet, jak i mężczyzn….
Czytaj dalej
#alenajpierw
Instagram