Wanilia z miłosną historią w tle

Pachnące porady
5 maja 2019

Według przypowieści plemienia Totonaków, które jako pierwsze poznało tę roślinę, jej powstanie przypisuje się nieszczęśliwej miłości.

Wanilia – przyprawa z indiańską legendą w tle…

Według przypowieści plemienia Totonaków, które jako pierwsze poznało tę roślinę, jej powstanie przypisuje się nieszczęśliwej miłości.

Księżniczka Xanat, która pokochała zwykłego śmiertelnika, chciała wyjść za niego za mąż. Przeciwstawił się temu jej ojciec, uważając, że Ukochany nie jest godzien jego córki. Para uciekła, jednak niedługo po tym została schwytana i zamordowana przez wysłanników króla. Wciąż bijące serca zakochanych złożono w ofierze bogom, a w miejscu, gdzie ich krew spłynęła na ziemię wyrosło pnącze, które kwitnie tak krótko, jak trwała nieszczęśliwa miłość. To właśnie wanilia – roślina, o której chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć.

null

Puszyste waniliowe aromaty – któż nie lubi się nimi otaczać?…

W przemyśle perfumeryjnym występują składniki, które potrafią zdominować zapach lub nadać mu własny ton i charakter. Jednym z nich jest słodka i puszysta wanilia, wykorzystywana jako olejek czy absolut. To składnik, który rozpieszcza zmysły, działa terapeutycznie i jest jednym z najlepszych… afrodyzjaków : ). Być może właśnie dlatego perfumy, które w składzie mają właśnie wanilię, uważane są za zmysłowe i uwodzicielskie.

null

Olejek waniliowy wytwarza się z delikatnych strąków wanilii, która uprawiana jest w klimacie podzwrotnikowym. To roślina z gatunku storczykowatych, a jej głównym producentem jest Madagaskar – to tam wanilia ma najlepsze warunki do wzrostu, dzięki czemu daje ekstrakty najlepszej jakości.Strąki wanilii poddaje się powolnemu procesowi suszenia, a następnie fermentacji. Są zbyt delikatne, by przeprowadzać klasyczny mechanizm destylacji, jak w przypadku produkcji większości ekstraktów roślinnych. Dodatkowo ciekawostką może być fakt, że kwiaty wanilii w większości przypadków zapyla się… ręcznie. To jeden z powodów, dla których olejki i absoluty tej rośliny są tak drogie.

null

Olejek waniliowy doskonale sprawdzi się w kompozycjach z rodziny słodkich, orientalnych i korzennych. Idealnie współgra  z akcentami drzewnymi, jaśminem, tuberozą i większością przypraw używanych w produkcji perfum – zarówno damskich, jak i męskich. Dodaje zmysłowej głębi i ciepła.

Ciekawostki:

– wydawać by się mogło, że plantacja wanilii to miejsce pachnące nieziemsko… Nic bardziej mylnego… Świeża wanilia jest zupełnie bezwonna
– w królestwie Azteków wanilii używano do płacenia podatków;
– kwiat wanilii kwitnie tylko przez kilka godzin. Jeśli w tym czasie nie zostanie zapylony, opada;
– słowo „wanilia” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „mały strączek” – określenie to wymyślił w 1658 roku przyrodnik o holenderskim pochodzeniu, Willem Piso.


Zostaw
Komentarz

mogą cie także
Zainteresować
Perfumowy aperitif
15 maja 2019
Brandy, koniak, whiskey, burbon....
Czytaj dalej
Migdałowy szał
5 maja 2019
Nie od dziś wiadomo, że każdy czasami lubi pomarzyć o niebieskich migdałach ;)
Czytaj dalej
#alenajpierw
Instagram